Marzysz o własnej działalności gastronomicznej, twoją pasją jest gotowanie. Jednocześnie obawiasz się kosztów związanych z prowadzeniem lokalu. To zrozumiałe. Poszukując rozwiązań, które mogłyby pomóc ci w spełnieniu marzenia z pewnością pomyślałeś o foodtrucku. Cieszą się one bowiem dużą popularnością a co więcej, wydają się być bardziej bezpieczną i tańszą inwestycją. Czy tak jednak jest w istocie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Gdy mamy ograniczony budżet
Założenie jakiejkolwiek gastronomii, niezależnie od tego, czy stawiamy na lokal czy food trucka wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku osób, które posiadają ograniczony kapitał na inwestycję food truck będzie lepszą opcją, ponieważ jego otworzenie to znacznie mniejsze nakłady finansowe. Wiąże się to chociażby z faktem, że decydując się na lokal musimy wyposażyć nie tylko kuchnię, ale również urządzić salę restauracyjną, toalety, szatnie czy magazyn.
Warto jednak mieć świadomość, że nakład finansowy to nie jedyne na co powinniśmy zwrócić uwagę. Zarówno food trucki, jak i lokale gastronomiczne mają swoje mocne oraz słabsze strony. Zanim zdecydujemy, że food truck jest dla nas bezpieczniejszą opcją warto je poznać.
Wady i zalety food trucków
Poza wspomnianym już niższym kosztem inwestycji food trucki mają również inne zalety, które sprawiają, że są one dość elastycznym i bezpiecznym biznesem. Wśród nich wymienić możemy między innymi brak czynszu. Nawet jeśli nie posiadamy własnego gruntu za dzierżawę miejsca zapłacimy znacznie mniej, co dla początkujących ma ogromne znaczenie. Kolejną mocną stroną food trucków jest mobilność. Możemy przenosić się w bardziej atrakcyjne lokalizacje, brać udział w wydarzeniach a nawet zwinąć interes i bezkosztowo przeczekać trudniejszy dla branży czas (co ma szczególne znaczenie w obecnych czasach, kiedy gastronomia po raz kolejny spotkała się z obostrzeniami).
Nie da się jednak ukryć, że food trucki posiadają również słabsze strony. Główną wadą tego rozwiązania jest niska wydajność. Posiadając food trucka trudno rozwijać się i zyskiwać coraz więcej klientów (chyba, że zakupimy kolejne ciężarówki). Jest to więc rozwiązanie jedynie dla osób, które chcą prowadzić mały biznes.
Co więcej, osoby decydujące się na prowadzenie gastronomii w food trucku muszą liczyć się z tym, że będą zależne od kaprysów pogody.
Mocne i słabe strony prowadzenia lokalu gastronomicznego
O wadach prowadzenia lokalu gastronomicznego i związanym z nim ryzykiem nie trzeba mówić wiele. Wszyscy doskonale wiemy, że jest to wysoki czynsz, wyższy nakład na otworzenie lokalu, konieczność spełnienia wielu atrakcyjnych norm czy znalezienie dobrej lokalizacji gwarantującej nam klientów.
Warto jednak mieć świadomość, że otworzenie lokalu gastronomicznego ma również swoje mocne strony. Wśród nich wymienić możemy możliwość rozbudowy i zmiany menu, stworzenie wyjatkowej atmosfery, przez co łatwiej jest pozyskać stałych klientów.
Co więc wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak food truck jest dobrym pomysłem dla początkujących, który może z czasem przerodzić się w restaurację z prawdziwego zdarzenia.