Systemy do gastronomii stały się popularne w restauracjach i innych punktach gastronomicznych za sprawą rewolucji krzemowej, która istotnie zmieniła ludzkość na naszej planecie. Życie bez komputerów, tabletów i telefonów, dla wielu z nas byłoby nie do zniesienia. Łatwość wyszukiwania i przetwarzania informacji sprawiła, że ludzkość została zalana wiedzą i informacjami w liczbie gigabajtów na sekundę. Ani uniwersytety ani szkoły nie zastąpią przeglądarki Google. Rewolucja cyfrowa stała się faktem, a zmiany widać również w podejściu restauratorów do nowości pojawiających się w oprogramowaniu do gastro.

#oprogramowanie oraz #systemy do #gastronomii muszą spełniać następujące funkcje: informować właściciela, czy jego biznes jest policzalny i opłacalny – poprzez system magazynowy. I to ta funkcja w głównej mierze rozwinęła oprogramowanie dla restauracji.

Początki oprogramowania do Gastronomii

W początkowym stadium zmian spisywanie ręczne do zeszytu utargu, sprzedaży i kosztów przejęły programy #microsoft typu notatnik, wordpad czy Excell – od roku 1987 wersja 1.0. Wraz z rozwojem systemu operacyjnego #windows oraz szybszych procesorów opartych o krzem, arkusz kalkulacyjny dawał inne możliwości, takie jak przedstawienie danych w formie graficznej oraz wykonywanie działań matematycznych w czasie rzeczywistym. Pierwsze, dedykowane programy do gastronomii pojawiły się pod Windows 95 (w Polsce np. Gastro POS). Już w tej wersji próbowano zintegrować oprogramowanie z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak drukarki fiskalne producentów: Posnet, Elzab, Optimus, obecnie słabo radzący sobie Novitus oraz drukarkami bonowymi różnych producentów z Tajwanu i Chin, działających po porcie analogowym szeregowym LPT czy RS 232.

Rozwój oprogramowania do gastronomii

Wraz z rozwojem takich protokołów cyfrowych, jak USB czy Ethernet oraz systemu operacyjnego @windows Windows XP pojawiły się większe możliwości przetwarzania danych. Urządzenia zewnętrze zaczęły pracować szybciej i stabilniej, wystawianie paragonów i wydruków kuchennych stały się popularne w takich programach, jak: Soga, FoodSoft, Gastro POS, SH4 czy InSoft. Doszły nowe funkcje, takie jak przedstawienie stolików w prostej formie graficznej (kwadraty, prostokąty, koła), otwarte zamówienia, tzw. otwarte stoliki. Restauracje, bary, pizzerie, kawiarnie, cukiernie, foodtrucki zaczęły intensywnie wdrażać u siebie całe systemy i mniejsze oprogramowania do gastronomii. Rok 2005 stał się przełomowy dla branży gastro pod względem innowacji. Umieszczenie na barze POS było jak „być lub nie być” w branży gastronomicznej. Jednak nie rozwiązywało to wszystkich problemów, a wydatek poniesiony na system POS w niektórych przypadkach był niewspółmierny do generowanej korzyści. Instalowanie POS na barze, serwera na zapleczu i komputera dla menedżera lub właściciela powodowała duże problemy np. z mobilnością przetwarzania danych i komunikacji.

Skok w erę Mobile

Kolejny rozwój @oprogramowania do @gastronomii nastąpił wraz z rozwojem systemów mobilnych, takich jak #android czy #ios. Android stał się systemem dla wszystkich, rządził w @telefonach i @tabletach. Mobilność, dostępność urządzeń oraz niska cena sprzętu spowodowała zastępowanie rozwiązań opartych o gastro z Windows na rzecz Androida właśnie.

W Polsce zaczęły rozwijać się #startup – produkujące mobilne oprogramowanie do gastronomii. Do największych z nich należy Grupa ABS z oprogramowaniem ABS POS @abspos #abspos. Tę firmę spośród innych wyróżnia podejście do klienta – wsłuchanie się w problemy i potrzeby restauracji oraz restauratora, ale także klienta końcowego. Przyjazny interfejs aplikacji ABS POS, szybki sposób zamawiania, dashboard dla urządzeń zewnętrznych oraz responsywny panel w chmurze #cloud @cloud dla właściciela , szybkie wydruki na bar i kuchnię po protokole Posnet czy Epson. Te oraz wiele innych funkcji sprawiło, że oprogramowanie ABS POS stało się liderem na rynku polskim w segmencie oprogramowania dla gastronomii. Grupa ABS z rozwiązaniem ABS POS jako pierwsza zareagowała również na problem #covid-19 @covid-19, wprowadzając rozwiązanie Easy QR Menu oraz http://www.wciagnij.to. Dają one możliwość zamówień ONLINE: jedna z lokalu, tzw. ogródka czy stolika, a druga – jak porównywarka punktów gastro w danej lokalizacji. Rozwiązania te na czas pandemii dają możliwość zamówień bez kontaktu z kelnerem czy barmanem. Rok 2020 okazał się bowiem przełomowy w systemach do gastronomii, a zwłaszcza zamówieniach ONLINE.

mobilne oprogramowanie do gastronomii

Czas biegnie, czas zmienia tak nas, jak i rozwiązania, które zmieniają systemy informatyczne i oprogramowanie dla gastronomii.