Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoby prowadzące lokale gastronomiczne miały obowiązek od stycznia 2021 roku zacząć korzystać z nowego rodzaju kas fiskalnych czyli kas online.

Nie da się ukryć, że dla wielu restauratorów zakup nowego sprzętu był poważnym obciążeniem budżetu, który i tak nie był w najlepszym stanie przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wielu ucieszył więc fakt, że nieco poluzowano obowiązek zakupu kasy online, dzięki czemu ci przedsiębiorcy, którzy nie mogą sobie na to pozwolić zyskali jeszcze trochę czasu. 

Jakie zmiany wprowadzono?

W związku z trudną sytuacją finansową branży gastronomicznej i hotelarskiej rzecznik MŚP prowadził rozmowy z Ministrem Finansów. Ich efektem było wprowadzenie zmian w ordynacji podatkowej. Dotyczyły one możliwości skorzystania z odroczenia terminu zakupu kasy online jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

O ile można opóźnić konieczność zakupu kasy online?

Nie ustalono jednego wspólnego okresu, na jaki zakup kasy online miałby zostać odroczony. Każdy z przedsiębiorców, który chciał skorzystać z tej możliwości musiał sam ocenić ile czasu potrzebuje jeszcze by być zdolnym do zakupu kas online i o taki okres prolongaty ubiegać się w składanym przez siebie wniosku. Dlatego też część firm może kupić kasy online dopiero w przyszłym roku, część zaś już za kilka miesięcy.
Te z firm, które nie ubiegały się o przedłużenie czasu na zakup kas powinny korzystać z nich już od 1 stycznia 2021 roku. 

Jak można było ubiegać się o odroczenie?

Aby uzyskać odroczenie terminu zakupy kasy online przedsiębiorcy z branży hotelarskiej oraz gastronomicznej musieli złożyć wnioski we właściwych Urzędach Skarbowych. Wniosek można było złożyć osobiście lub elektronicznie przez platformę ePUAP. 

Czy każdy może liczyć na odroczenie terminu zakupu kasy online?

Teoretycznie każda firma świadcząca usługi gastronomiczne lub hotelowe mogła złożyć wniosek o odroczenie terminu zakupu kasy online. W praktyce jednak musimy mieć świadomość, że nie każda z nich otrzyma taką prolongatę. Wnioski są bowiem analizowane indywidualnie przez pracowników Urzędu Skarbowego.
Firmy, które nie przedstawią przekonujących dowodów na istnienie poważnych problemów finansowych z jakimi się zmagają mogą spotkać się z odmową przyznania prolongaty. Dlatego też warto zadbać o to, by wniosek był jak najdokładniej udokumentowany. 

Odroczenie terminu zakupu kasy online po 1 stycznia 2021

Niestety, zmiany w przepisach prawa przewidywały możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu zakupu kasy online jedynie do końca grudnia 2020 roku. Co więcej, w przypadku gdy przedsiębiorca złożył wniosek np. 28 grudnia i nie zostanie on uznany przez Urząd Skarbowy restaurator może stracić szansę na otrzymanie ulgi na zakup kasy online, która (jak przypominamy) wynieść mogła nawet do 700 złotych.

Podsumowując, ubiegły rok był dla branży hotelarskiej i gastronomicznej bardzo ciężki. Nic więc dziwnego, że wiele firm miało problem z zakupem nowych, wymaganych prawem urządzeń fiskalnych.

Możliwość odroczenia terminu zakupu kasy jest więc dobrym krokiem ze strony ministerstwa. Niestety, wprowadzenie takiej możliwości pojawiło się zbyt późno, przez co wielu restauratorów niestety nie mogło skorzystać z tego rozwiązania.